Logarska dolina je tudi letos gostila srečanje ravnateljev in direktorjev višjih strokovnih šol Republike Slovenije. Dvodnevnega srečanja, ki je potekalo 27. in 28. junija 2022, se je udeležilo 39 ravnateljev in direktorjev. V programu, ki ga je pripravila Skupnost višjih strokovnih šol, povezovala pa Alicia Leonor Sauli Miklavčič, so se udeleženci seznanili z rezultati projektov, ki se zaključujejo, o tem debatirali na okrogli mizi, spoznali praktične izkušnje izkustvenega učenja. Prav tako so spoznali Mikrodokazila ter spregovorili so o kakovostnem vodenju višjih strokovnih šol.
Prvi dan je bil po uvodnem pozdravu predsednika Skupnosti VSŠ Egona Pipana, namenjen zaključnemu dogodku projekta Izpopolnjevanje strokovnih delavcev v višjem strokovnem izobraževanju od 2020 do 2022. Sekretarka na Ministrstvu za izobraževanje, mag. Katja Dovžak, je skupaj s skrbnico projekta, Nino Jug iz Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, predstavila projekt Izpopolnjevanje strokovnih delavcev v višjem strokovnem izobraževanju od 2020 do 2022. Spregovorila je o podlagah za oblikovanje javnega razpisa in projekta ter o možnostih nadaljnjega financiranja oziroma umeščanja izpopolnjevanj v VSŠ v prihodnje. Podrobnejši potek projekta, dosežene kazalnike ter finančno plat projekta je predstavila Branka Mulej, strokovna sodelavka Skupnosti VSŠ. Ob zaključevanju projekta je bila opravljena tudi podrobnejša analiza zadovoljstva udeležencev. Skupaj z analizo potreb po nadaljnjih izpopolnjevanjih strokovnih delavcev v višjem strokovnem izobraževanju in informacijski sistem za spremljanje teh potreb ter evidenco izobraževanj je udeležencem predstavila dr. Anita Goltnik Urnaut, raziskovalka na Sekretariatu Skupnosti VSŠ. Sledilo je predavanje Alena Pavšarja, ki je bilo osredotočeno na izkustveno učenje ter na možnosti in priložnosti, ki jih je prinesel projekt »CiljajVišje«.
Zaključni dogodek je zaokrožila okrogla miza s predstavnico ministrstva, konzorcijskimi partnerji in s sodelujočimi na projektu. Udeleženci okrogle mize so si izmenjali menja o dodani vrednosti projekta in priložnostnih za izboljšave. Skupaj so tudi ugotovili, da so izobraževanja v okviru Skupnosti VSŠ potrebna tudi v prihodnje, zato so podali predloge in usmeritve za nadaljnje delo.
Popoldanski del je bil namenjen projektu Razvoj vseživljenjske karierne orientacije in svetovanju v višjem strokovnem šolstvu. V okviru projekta je dr. Mihaela Zavašnik izpeljala predavanje in kratko delavnico. Poudarek je bil na predstavitvi »coachinga« za ravnatelje in praktičnih vajah za udeležence. Udeleženci so si izmenjali izkušnje na področju kariernih centrov in razvoja kadrovanja na VSŠ.
Drugi dan srečanja sta Urška Marentič, vodja Centra za poklicno izobraževanje, in Duša Marjetič, vodja sektorja za visoko šolstvo na MIZŠ, predstavili razvoj višjega izobraževanja z Mikrodokazili. V nadaljevanju pa sta Alicia Leonor Sauli Miklavčič in Miha Zimšek predstavila raziskavo, ki je bila opravljena v okviru projekta VET21001. Udeleženci so bili seznanjeni z ISO standardom 210001. Ob zaključku so bili predstavljeni prihajajoči projekti Skupnosti, promocija, razpisi, ki bodo objavljeni v prihodnje ter dogodki, kot je Nacionalni posvet za višje šolstvo, ki bo potekal 9. in 10. novembra v Novem mestu.
Gradiva:
Izpopolnjevanja CiljajVišje! (zaključni dogodek)